Tradiční čínská medicína je předepisuje pro posílení trávení, někdy se uvádí jako „posílení říše středu“, tedy žaludek, slezinu a slinivku. Pro slinivku jsou hotovým balzámem, a to i pro osoby trpící diabetem, jsou sice tučné, ale mají spoustu vlákniny a minerálních prvků, jimiž podporují regeneraci vnitřních orgánů. Jako všechny ořechy obsahují značné množství vápníku a hořčíku, a to ve vyváženém poměru. Dále v nich objevíte železo, zinek, selen a měď. Spolu s vlašskými ořechy by neměly chybět v našem jídelníčku pravidelně, a to nejen ve formě ořechových buchet nebo oříškových čokolád.
Číňané doporučují jíst všechna olejnatá semena, tedy i lískové oříšky nakliceno.cz, lehce opražené, tím se zvýší jejich stravitelnost, ale pochopitelně částečně sníží obsah vitamínů a enzymů. Po zkušenostech některých milovníků oříškových směsí a celozrnných obilných kaší je výhodné nechat je těsně před konzumací rozdrtit v mixéru na velmi jemný prášek až pastu, tím se jednak všechny původní živiny zachovají, a zároveň se zvýší stravitelnost podobně jako při pražení. Důležité je sousto vždy dobře proslinit, protože sliny v ústech začínají trávit složité komplexní sacharidy.
Z vitamínů je obecně ve všech oříšcích značné množství „Béčka“ a „Éčka“ a samozřejmě zdravých tuků. Tuk je významná složka potravy a rozhodně neplatí rovnice, kde tuk = tloustnutí. Ukládání podkožního tuku je způsobeno především nevhodným složením stravy, jednoduchými sacharidy a nedostatkem vlákniny. Ořechy vykazují naopak mnoho nenasycených mastných kyselin potřebných pro syntézu některých vitamínů a pro další důležité procesy v těle. Proto je mnohem výhodnější dopřát si směs složenou z různých druhů ořechů, mandlí, slunečnicových semínek, sezamu apod. se sušeným exotickým či tuzemským ovocem a zahánět tímto chuť na sladké, namísto pojídání oplatek, čokolády a dalších pamlsků s vysokým obsahem bílého cukru.