Jistě jste již několikrát objednávali z různých webů věci, produkty nebo dokonce i služby (hry a podobně). Denně kolem vás na internetu můžete narazit na nespočet hrozeb a webů, které se chovají jinak, než byste předpokládali. Zde si ukážeme několik věcí, které při brouzdání internetem a weby děláte špatně, co se týče vaší bezpečnosti.
Nefunkční prodejny
Objednávat na internetu zvládne dnes opravdu každý a je naprosto normální si nechat objednávku přivézt před váš práh. Některé weby nabízí možnost zaplatit objednávku předem prostřednictvím internetových transakcí. Bohužel se na webech nachází některé internetové obchody, které nejsou již aktivní, ale stále přijímají platby a objednávky, které ale nejsou nikdy zhotoveny. Jak takové weby rozeznat? Podezřelé pro nás může být fakt, že stránka nenabízí platbu na dobírku, ale pouze převodem. Tímto faktem se ale neřiďte. Existují i oficiální a oblíbené weby, které platby dobírkou nenabízí.
Dalším ukazatelem falešné stránky může být samotný vzhled. Vlastníci těchto stránek si nebudou dávat příliš záležet na vzhledu a ovladatelnosti. Stránka může také vypadat staře kvůli její dlouhodobé neaktivitě.
Vždy hledejte kontakty!
Pokaždé když se chystáte něco kupovat přes internet, ověřte si, že jsou někde na viditelném místě zmíněny reálné kontakty. Buďto na ředitele prodejny, správce webu, nebo podporu. Kde byste pak v případě problému mohli řešit vrácení peněz zpět. Nepravé stránky obvykle kontakty nemají, nebo jsou sepsány velice stroze. Například, je napsaná adresa náhodné budovy, ale už nenajdete telefon, nebo mail.
Vždy před nákupem na internetu hledejte informace o dané stránce, pokud jste na vážkách, jestli se nejedná o podvod. Pokaždé si zkontrolujte dostupnost kontaktů, a hlavně věřte svým instinktům! Nikdy nevíte, kdo se skrývá na druhé straně za počítačem a už vůbec netušíte co má za úmysly. Jestli čistý fér obchod a podnikání, nebo nekalé oškubání.